Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

CustomShop ESP strata
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=1&t=51673
Page 1 of 1

Author:  cruiser [ 18 Jan 2011, 01:04 ]
Post subject:  CustomShop ESP strata

För att få ihop pengar till en svindyr gitarr bjuder jag nu ut denna unika äkta Custom Shop strata. Den byggdes tidigt 1990 (slutbesiktigad 18 januari 1990), och det snålades inte på någonting, eller vad sägs om: kropp i solid(!) flammig lönn, hals i fågelögonlönn, greppbräda i ebenholz med äkta abaloneinlägg. All hardware är guld, och det fina original hardcaset är fortfarande i mycket bra skick. Den kostade en förmögenhet som ny, och det lilla slitage den har fått genom åren har inte gjort den till en sämre gitarr.
Jag skall köpa en annan gitarr, så jag är inte intresserad av några byten.
Bilder finns här:
http://www.blocket.se/vastmanland/ESP_C ... m?ca=9&w=1

Author:  oyan [ 19 Jan 2011, 00:08 ]
Post subject: 

Vad är det för mickar och stall???

/Öye

*****************************************************************
"Notuern" citat: "Ptja, men jag tycker att Marcello låter som en shreddande Bryan May"

http://www.myspace.com/whindie

Author:  cruiser [ 19 Jan 2011, 00:39 ]
Post subject: 

I stallposition sitter det en Seymour Duncan Trembucker, som är splittbar med en miniswitch. De andra två vet har jag glömt vad det är. Jag köpte den av Hank C Burnette, och ha sa då vad det var för något, men jag minns inte nu. Jag har haft den i många år. Det är i vart fall inga snik-mikar!
Stallet är ett ESP-Floyd, och det är originalstallet på den här gitarren.
/Anders

Author:  dubbel-v [ 19 Jan 2011, 01:50 ]
Post subject: 

Najs! Vad är det för radie och bandstorlek?

// Henrik

Fender Am Dlx strat/Gibson SG Firebrand - JJ Labs DT60 - Cry baby 535Q - MP LGW - MP SHOD - MP DBD - Fender Blues Jr Tweed

Author:  Spadeace [ 19 Jan 2011, 08:37 ]
Post subject: 

Skulle tippa att de andra mickarna är någon form av Rio Grandes eller liknande, de brukar ha samma typ av gigantiska polepieces [:D]

Author:  cruiser [ 19 Jan 2011, 11:06 ]
Post subject: 

dubbel-v wrote:

Najs! Vad är det för radie och bandstorlek?

// Henrik



Banden är feta jumboband, dock inte den allra fetaste sorten. Radien är 12 tum.
/Anders

Author:  cruiser [ 19 Jan 2011, 11:07 ]
Post subject: 

Spadeace wrote:

Skulle tippa att de andra mickarna är någon form av Rio Grandes eller liknande, de brukar ha samma typ av gigantiska polepieces [:D]


Det står ingenting på dem. De har tygkablar.
/Anders

Author:  svanangen [ 19 Jan 2011, 13:07 ]
Post subject: 

En inte allt för vild gissning är väl annars att det är Schecter Montertone-mickar. ESP och Schecter hade ju mycket samröre på den tiden. Jag har själv ägt en Customshop Schecter som är närmast identisk med den här gitarren förutom att min inte hade plektrumskydd och var i tobacco burst. Annars vad gäller mekanik och träslag så var den identisk. faktum är att när jag köpte min, som var en -90:a, på 48th street Cutsom i New York så hade de även inne en ESP helt identisk med denna.

musik: http://www.myspace.com/peppermintville

Author:  Maestro_Mikk [ 19 Jan 2011, 23:00 ]
Post subject: 

that's it! i morgon köper jag en trisslott [:D]

http://www.myspace.com/mikaelwigstrom

Author:  cruiser [ 19 Jan 2011, 23:55 ]
Post subject: 

Jag vet ej vem som har beställt den från början, men den är såld via Englunds.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/