Ljudbojen.com
https://ljudbojen.com/

Yamaha SG1300 [SÅLD]
https://ljudbojen.com/viewtopic.php?f=1&t=37193
Page 1 of 1

Author:  ramjac [ 23 Feb 2010, 20:55 ]
Post subject:  Yamaha SG1300 [SÅLD]

Nu får den gå! Sålde den en gång och köpte tillbaka den ett år senare när jag av en slump fick tag på ägaren. Har sedan haft den ute på annons igen men ångrat mig så fort någon visat intresse [:)] Nu släpper jag iaf greppet.

Yamaha SG1300-TS Made in Japan '84-86 nångång. TS står för tremolo system. Yamahas eget orginalsvaj tyckte jag var för klumpigt och jag saknade svajarmen så det är bytt mot ett liknande Gotoh lic. Floyd.
Stallmicken är utbytt mot en SD '59 classic, Halsmicken är orginal - Varm, klar och go jazzton.

Fina jumboband utan gropar. Halsen är underbar, typ '60s slim fast mer D än C-shape.
Coilsplit på halsmicken. Push/pull-poten börjar dock bli trött så det är kanske dags för ett byte snart, (om man vill ha den finessen).

Image Image

Image Image

Spelkänsla som en riktigt skön Les Paul fast med svaj. Tänkte mig en prislapp på 4000:- inkl. frakt och ett nytt hardcase.
Vore kul om nån bojare förbarmade sig över den för det är en riktigt bra gitarr som tyvärr inte bevarat värdet som övriga SG-modeller. Kostade 140.000 Yen när det begav sig.

Author:  ramjac [ 26 Feb 2010, 16:21 ]
Post subject: 

*inget intresse?-bump*

<font color="red">3900:-</font id="red"> Finns ju liksom inget att tveka på.. en kanongitarr för en spottstyver.

Author:  Ulfern [ 26 Feb 2010, 16:48 ]
Post subject: 

Konstigt bytesförslag mailat...

Edit: Ber lite om ursäkt, gitarren ligger ju faktiskt inte i byteskategorin... Sorry.

Ska sälja lite grejer istället och återkomma!

Author:  ramjac [ 28 Feb 2010, 12:30 ]
Post subject: 

Ulfern wrote:

Konstigt bytesförslag mailat...

Edit: Ber lite om ursäkt, gitarren ligger ju faktiskt inte i byteskategorin... Sorry.

Ska sälja lite grejer istället och återkomma!


Ingen fara Ulfern.
Bytesförslag kan vara välkomna men Les Paul-kvoten är fylld för min del. V eller explorer ligger högst på vill-ha-listan. Kanske en japanstrata.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/