Spufuz rekommendation är värd att prova om du verkligen måste ha poten. Det kan fungera. Spray är billigt och fungerar för rengöring på andra områden.
Att motionera poten är nog bättre än något annat om du får den att fungera.
Jag har provat Teslanol t6 från Kjell. Har ingen spec, men den är nog alkoholbaserad. Potarna i en Award Session JD10 sprayades för två år sedan och de fungerar när den plockas fram en gång i halvåret. Men i min Hag HIII är det sämre med sprayade strömbrytare. Guitaraddict har också provat något i Hag-gitarren. Hans kemi var nog bättre men han rekommenderar manuell isärtagning och rengöring. Kanske bättre i längden. HagIII.an hade gravrost på mekaniken, så det var nog ett extremt utgångsläge.
På 1980-början 1990-talen använde jag 5-56 och liknande. Det fungerade för stunden, men verkade kladda en del också. Kontaktspray känns som en bättre lösning i inomhusel och elektronik.
/Roger
Crimson wrote:
Har lite problem med en gammal pott som skrapar, kan man fixa det? I så fall hur?
Ska jag öppna det och rengöra den?