Hej
Tänkte fräscha upp min gamla tokaikropp (strata) med omlack i nitro.
Den har varit lackad med ett tunt lager shellack som suttit i ca 25 år.
Jag har testat med gammal "billig" T-röd jag hade hemma men det verkar inte lösa upp shellacken det minsta. Förmodligen har träspriten dragit åt sig en del vatten och är inte tillräckligt koncentrerad längre.
Som tur är har jag odenaturerad abs (99.7%) etanol på jobbet som förhoppningsvis borde fungera bättre och är hälsosammare att jobba med
Jag undrar om det är skadligt för trät att lägga hela kroppen nedsänkt i absolut etanol tills shellacken löser upp sig? Eftersom det är en alkropp på lätta 3 lbs 8 oz så vill jag helst inte förstöra den

.
Stratakroppen är flitigt använd i över 30 år så är det också rätt mycket smådings nu (äkta relic

) och det behövs säkert lite "träfiller" här o där för att fylla dessa smågropar innan slipning och lack .
Jag har inte så bra erfarenheter av de jag testat tidigare så jag undrar om någon har ett bra tips på träfiller som inte sjunker och som inte påverkas av lösningsmedel när man lackar?
Gitarrdelar har något de kallar "Putty Wood Filler" men den får ju inga direkt översvallande betyg av användare på stewmac.