View unanswered posts | View active topics It is currently 24 Sep 2026, 00:50



Reply to topic  [ 1 post ] 
Jordning av utgångsjack och tonkontroll i 6G15 reverb 
Author Message

Joined: 21 Nov 2002, 17:42
Posts: 3184
Location: I hjärtat av Norrbotten
Post Jordning av utgångsjack och tonkontroll i 6G15 reverb
Jag har en längre tid funderat över att bygga ett 6G15 reverb och sen började jag diskutera lite med Nordström via mail och då hamnade vi på ämnet förbättrad jordning vilket gjorde att ritade upp jordningarna i schemat.

Dock så blev jag lite tveksam över hur man skall jorda ugångsjacket och tonkontrollen, rent spontant så känns det som att man skall dra dom antingen som jag ritat i schemat till jordpunkt 5 eller att dra jacket och tonkontrollen direkt till stjärnan. Det är ju inte säkert att det överhuvudtaget spelar någon roll i form av ökat brum om man går till jordpunkt 5 i schemat eller direkt till stjärnana men om man skall göra det teoretiskt rätt hur skall man då göra?

Om man tänker sig en fortsättning på reverbet så hamnar det ju in i en stärkare vore det smart att ha möjlighet att lyfta jorden på utgången av reverbet?

Vad säger ni om detta?

Image


19 Feb 2014, 09:08
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 1 post ] 

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 27 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.